KUCHYNĚ NA MÍRU

V dnešní době téměř každé větší kuchyňské studio nabízí možnost výroby kuchyně přímo podle vašeho přání na míru. Většinou se dá nabídka kuchyňských studií rozdělit na dva typy. Někde vám udělají návrh kuchyně na míru-tedy aspoň její přibližný náčrt-zadarmo. Tedy bez nutnosti závazku si kuchyň od daného výrobce vůbec objednat. Takovou možnost nabízí například kuchyně Oresi. Jinde musíte za návrh kuchyně předem zaplatit řádově několik tisíc korun a tato částka je vám po objednání modelu kuchyně od tohoto výrobce vrácena zpět. Tím se kuchyňské studio jistí proti zneužívání jejich služeb od zákazníků, kteří by dané návrhy využili například u konkurenčního výrobce kuchyní. Takovéto předem placené návrhy bývají většinou i komplexnější včetně vypracování komleptní elektroinstalace do vaší kuchyně. Takovýto typ návrhu kuchyně na míru nabízí např. kuchyňské studio Schüller.

Při vypracování kuchyně na míru se můžete plně spolehát na designerský tým kuchyňského studio, které i podle vašich obecných specifikací návrh vaší nové kuchyně vypracuje, a nebo máte možnost se do projektování vaší kuchyně zapojit s konkrétními požadavky více. Ve velkých kuchyňských studiích pracují zkušení designéři, kteří už mají za sebou stovky kuchyní, takže vám mohou velmi kvalifikovaně odpovědět na vaše otázky a pomoci tak s vaším výběrem.

Pokud se rozhodnete návrh vaší nové kuchyně vypracovat z větší části sami, musíte si předem ujasnit několik velice důležitých věcí.

První otázka je jak a hlavně proč. Tedy jaký styl kuchyně vám vyhovuje. Máte raději kuchyně rustikální nebo kuchyně moderní? Nebo preferujete raději nějaký konkretní materiál jako například dřevo nebo laminát? A na co přesně chcete novou kuchyň využívat. Chcete v kuchyni pouze vařit nebo i stolovat? Nebo chcete prostor kuchyně využít i jako herní prostor pro vaše děti, popřípadě kuchyňský stůl pro dělání školních domácích úkolů?

Důležité je se také zamyslet i nad praktickými zaležitostmi, jako napřiklad jaké uspořádání kuchyňské linky by vám vyhovovalo?. Budete mít ve skříňkách dostatek úložného prostoru? Jak velkých prostor chcete a nebo můžete kuchyni vyhradit? A zbyde dostatek místa i pro všechny kuchyňské spotřebiče, vybavení s doplňky?

Toto jsou otázky, na které vám žádný, byť sebezkušenější architekt neodpoví. Co někomu přijde jako příliš malá kuchyň, to jinému stačí. Stejně tak co se líbí jednomu člověku, nemusí se nutně líbít všem. Obecně i požadavky na kuchyň se liši individuálně, proto doporučuji, všechny tyto otázky dobře si promyslet ještě před navšťevou jakéhokoliv kuchyňského studia, neboť musíte počítat s tím, ža toto jsou první otázky, na které se vás prodejce zeptá.

Velmi dobrou inspiraci můžete nalézt např. ve stylových časopisech o bydlení nebo v různých tématicky zaměřených publikacích a knihách. Někdo si také pro inspiraci rád listuje létáky s nabídkou jednotlivých výrobců kuchyní.

Dalším závažným rozhodnutím při plánování kuchyně na míru je, jestli zvolíte kuchyň jako samostatnou místnost a nebo její prostor spojíte s obývacím pokojem. Z dřívějších dob máme zafixovanou kuchyň jako samostatnou a zcela oddělenou místnost, ale v posledních letech se stává čím dál více moderní, spojovat prostor kuchyně do většího celku spolu s obývacím pokojem. Je to nejenom vkusné, ale také velmi praktické, protože vznikne velký prostor, jehož výhody jsou jasné každému. Při vaření máte například možnost popovídat si s návštěvou v obývacím pokoji nebo dohlédnout na děti, které si hrají v obývacím pokoji, aniž byste museli odcházet od kuchyňské linky. Můžete tak lépe využít čas a i při práci v kuchyni budete v kontaktu s rodinou. A času pro rodinu není v dnešní uspěchané době nikdy dost.

Nesmíme však zapomenout, že jako v ostatních připadech i zde neexistuje lepší nebo horší řešení, ale záleží především na vašich konkrétních představách o využití daného prostoru(samozřejmě za předpokladu, že vaše konkrétní bydlení vůbec umožňuje tyto dva prostory propojit.) V případě, že patříte spíše k těm lidem, kteří mají rádi svůj vlastní klid a nemáte rádi, když se vám někdo při vaření kouká pod ruce, popřípadě nechcete přijít ani o jednu větu z vašeho oblíbeného pořadu kvůli hluku z kuchyně, pak je lepší obě místnosti radši oddělit. Děti když vyrostou a přivedou si kamarády také ocení svůj klid.

Dobré je také využít různých možností, jak prostor obou místností opticky nebo z části i fyzicky oddělit. Oblíbeným řešením je prostor oddělit pracovní deskou nebo barovým pultem. Zapamatujte si, že nábytek v obou místnostech by měl mít jednotný design a nebo alespoň být co nejvkusněji sladěný.

Tagy: kuchyně na míru, bazar, cz, top, top kuchyně, luxusní kuchyně, rustikální, kuchyňka, moderní, tefal