kuchyňský DŘEZ

K nepostradatelným zařizovacím předmětům v kuchyni patří dřezy.

Kuchyňský dřez je základním prvkem mycího centra a jedním z nejpoužívanějších zařízení v kuchyni. Proto je třeba věnovat jeho výběru a umístění dostatečnou pozornost. Výrobci nabízejí velké množství tvarů kuchyňských dřezů v různých materiálech a cenových relacích. Samozřejmostí je hygienická nezávadnost, mechanická odolnost, odolnost vůči teplotám a snadná údržba. Rozhodnutí, jaký typ kuchyňského dřezu vyberete už bude jen na vás.

Kuchyňský dřez vestavný může být zasazený do pracovní desky, nebo samostatně stojící. Závisí to především na prostorových možnostech kuchyně.

Typy kuchyňských dřezů:kulaté dřezy, jednoduché dřezy, dvoudřezy, rohové dřezy, celoplošné a nástavné dřezy, dřezy s vaničkou, kuchyňské dřezy s odkapem.

Kuchyňské dřezy podle podle použitého materiálu:

Smaltované dřezy dříve vyhledávané se dnes používají jen zřídka a patří k cenově k nejlevnějším.

Nerezové kuchyňské dřezy patří mezi nejčastěji používané. Vyrábí se z chromniklové nerezové oceli nebo ze silně pochromovaného niklu. Jsou odolné vůči teplotám a chemickým látkám běžně v kuchyni používaných. Proti oděru a poškrábání jsou odolné méně. Tento nedostatek odstraňují nové postupy při výrobě, kdy se nerezové dřezy opatřují speciálně upravenými povrchy o vysoké tvrdosti. Tyto povrchu již nemusí být výhradně lesklé, ale i matové, vroubkované apod.

Granitové kuchyňské dřezy. Granit je kombinace mletého přírodního kameniva žuly nebo křemičitého písku s pojivem na bázi akrylátů a barviva. Přesné složení používaných směsí si jednotliví výrobci chrání a rovněž názvy granitových směsí se liší např. obchodní názvy Tegranite, Pyragranite. Granitovaný dřez je v celém svém objemu homogenní. Granitové dřezy jsou vysoce odolné vůči mechanickému poškození, v domácnosti běžně používaným chemikáliím, teplotám (krátkodobě až 280C) a teplotním výkyvům. Snadná údržba je samozřejmostí. K oblíbenosti připívá výběr ze široké škály barev a vzorů, ve kterých se granitové dřezy vyrábí. Výrobci udávají, že barva zůstává původní i po letech používání.

Quartz a dura jsou další materiály, ze kterých se kuchyňské dřezy vyrábějí. Jedná se o směsi minerálních látkek s polymery pryskyřice. Jedná se o neporézní materiály, nárazuvzdorné, odolné vysokým teplotám, stálobarevné s jednoduchou údržbou.

Keramické kuchyňské dřezy patří k moderním trendům při zařizování kuchyně. Vyznačují se vysokou životností. Výběr je z velkého množství barev a tvarů. Keramika je velmi tvrdý, odolný materiál, netečný vůči pachům. Vzhledem k tomu, že povrch dřezu je kompaktní beze spár, navíc pokryt glazurou, je údržba velice snadná. Vysoce odolný je vůči nárazu, chemikáliím, teplu a oděru.

Luxusní kuchyňské dřezy ze žuly, mramoru nebo jiných ušlechtilých kamenů se vyrábějí na zakázku. Povrch musí být opatřen speciální úpravou, která zamezuje znehodnocení.

Kuchyňský dřez si lze pořídit i z umělého mramoru.

Tagy: kuchyňský dřez