kuchyňský SPORÁK

Sporák patří k základnímu vybavení kuchyně. Široká nabídka je jak volně stojících sporáků, tak vestavných. Vestavné sporáky si múžeme nechat sestavit podle vlastního výběru. Výhodou volně stojících je snadná instalace, případně výměna.

Vybírat můžeme mezi sporáky plynovými, kombinovanými, elektrickými s litinovými plotýnkami nebo se sklokeramickou deskou nebo s indukční varnou deskou.

V moderních kuchyních se stále více využívají elektrické nebo kombinované sporáky, kdy trouba je elektrická a hořáky plynové či 2 hořáky plynové a 2 plotýnky elektrické. Kombinované sporáky slučují výhody plynových hořáků a elektrické trouby.

Elektrické sporáky mají dražší provoz oproti plynovým. Pokud se rozhodnete pro tento druh, zjistěte si, zda elektroinstalace a pojistky v bytě vydrží takové zatížení. U elektrických sporáků jsou litinové plotýnky stále častěji nahrazovány sklokeramickou varnou deskou, neboť plotýnky se delší dobu zahřívají a déle pak chladnou.

Poměrně nový typ je indukční varná deska. Plotýnka se díky magnetické indukci nezahřívá, ale teplo se tvoří až ve dnu hrnce, a tak ztráta energie je minimální a účinnost vysoká. Uvádí se, že indukce dokáže využít až 90% energie, zatímco u plynu dochází k 50% a u elektřiny k 40% ztrátám. Indukční varná deska má schopnost reagovat velmi rychle na snížení nebo zvýšení výkonu. Po odložení hrnce z plotny se přenos energie ihned zastaví. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nutnost použítí speciálního vodivého nádobí. Dobře však poslouží i smaltované nádobí. Dražší typy spráků mají display, který uvádí veškeré informace potřebné pro vaření a pečení.

Na trhu je bohatá nabídka sporáků od značek AEG, Bosh, Zanussi, Mora, Gorenje,Indesit , Amica, Electrolux, Ariston a další.

Tagy: kuchyňský sporák