OBKLADY do kuchyně

Stěny v kuchyni jsou více namáhané než v ostatních částech bytu, a proto je nedostačující opatřit je pouze klasickou malbou. Z těchto důvodů se zabezpečují odolným materiálem v místech, kde dochází k největšímu zatížení. Jedná se především o prostor mezi pracovní deskou a horními skříňkami a kolem dřezu. Vzhledem obklady stěn podléhají módě. Mění se materál, tvary, struktura i barevnost. Výběr obkladů bychom měli přizpůsobit stylu kuchyně. Obklad stěny nerezovou deskou není v rustikální kuchyni nejideálnější, naopak supermoderní kuchyň múže vhodně doplnit.

Tradičně se používá keramický obklad, který byl ceněn již ve starověku pro svou praktičnost, trvanlivost a a dekorativní vzhled. Výběr na trhu je z nepřeberného množství barev, velikosti, povrchových úprav i tvarů a výrobci přicházejí každý rok s novými dekory podle nejnovější módy. Výhodou keramických obkladů je možnost napodobení jakéhokoli materiálu ať už dřeva,, kůže, přírodního kamene nebo textilu.

Poměrně nová je akvarelová glazura, kdy vzniká zajímavý efekt podobný batice. Rovněž keramický obklad se vzhledem dřeva a kamene vytvoří působivou kombinaci. Stále oblíbené jsou dekory převzaté z textilu především květinové vzory barokních brokátů či gobelínů. Zajímavé odlesky vytváří i třpytivé složky v glazuře, které mohou být zlaté, stříbrné nebo různé metalické a vyniknou zvláště při nasvícení. V posledních letech jsou vyráběny keramické obklady, které lze využít zároveň k obložení stěn i podlahy. Díky kalibrování obkladových dlaždic se dosáhlo zmenšení spár na minimimum a obklad tak působí nejen jednolitěji, ale i údržba je mnohem snažší. Keramický obklad doplněný mozaikou udělá z vaší kuchyně originál. Jednodušší mozaiku můžeme vytvořit i z dlaždic větších rozměrů.

V kuchyňských programech výrobci nabízejí keramické obklady s moderním i tradičním designem zároveň s mnoha funkčními a ozdobnými doplňky.

V moderních kuchyních se jako obklad stále častěji používají dekorační desky, keré tvoří celistvé panely, takže realizace je velice jednoduchá a údržba snadná. Novou dekorační deskou změníme vzhled i starší kuchyně k nepoznání a bez náročných úprav.

Dekorační desky jsou vyráběny z různých materiálů – lamina, skla, nerezu.

Nejčastěji se používají desky laminované, které jsou k dispozici v mnoha barvách a rozličných dezénech.

Skleněné desky se používají barevné, matné, průsvitné nebo jen částečně průsvitné. Použít lze i sklo zcela průhledné, které ale vyžaduje použití dalšího materiálu jako podkladu. Skleněné desky působí velmi dekorativně, pokud jsou podsvícené. Samozřejmým předpokladem skleněné desky je vysoká kvalita použitého skla.

Nerezové desky, dříve používané pouze v profesionálních kuchyních, našly své uplatnění i v současných domácnostech.

Dekorační desku lze vhodně sladit s povrchem ostatního vybavení kuchyně např. kuchyňské desky, dvířek kuchyňské linky, elektrických spotřebičů.

Známým českým výrobcem keramických obkladů do kuchyně je rakovnická společnost RAKO.

Pro zajímavost ještě uvedeme nejžhavější novinku v oboru kuchyňských obkladů. V současné době vznikají totiž prototypy samočisticích dlaždic vyrobené z oxidu titaničitého. Jedná se o materiál zdravotně nezávadný a nijak nezatěžující přírodní prostředí. Jedinečnou vlastností tohoto materiálu je jeho schopnost samočistění v připadě, že je vystaven působení ultrafialového záření. V dostatečně prosvětleném interiéru tak poslouží i běžné denní světlo. Při použití např. v koupelně s nedostatkem slunečního světla, je nutno k vyvolání samočistícího efektu použít jednoduchou a levnou UV lampičku. Tento materiál nalezne brzy široké uplatnění nejen jako obklad v kuchyňských interiérech, ale i v koupelnách nebo na fasádách budov jako elegantní materiál schopný sám vyčistit jakoukoliv organickou nečistotu.

Tagy: obklady do kuchyně, zakázkova kuchyně, akce kuchyně, kuchyně fólie, lakované kuchyně, montáž kuchyně, kuchyně z dýhy, kuchyňské linky, kuchyně z masivu, fotogalerie kuchyní