PODLAHY DO KUCHYNĚ

Při výběru podlahové krytiny do kuchyně je třeba vzít v úvahu, že se jedná o velmi zatížený prostor. Správně vybraná podlahová krytina zajistí nejen snadný úklid, ale i dlouhou životnost se stále perfektním vzhledem.

Keramická dlažba je stále nejpoužívanějším materiálem v kuchyňském prostoru, zejména v její pracovní části. Více se dlažbě dozvíte v sekci dlažba do kuchyně

V posledních letech se v kuchyňských prostorech používají dřevěné podlahy. Je to díky technologickým postupům použitých při výrobě. Dřevěné podlahy do kuchyní jsou vyráběny nejčastěji z tvrdého dubového a bukového dřeva. Výběr je i z dřevěných podlah vyrobených z exotických dřevin např. teaku. Výhodou dřevěných podlah je možnost oprav přebroušením. Hluboké rýhy se však úplně neztratí, a proto je třeba chránit dřevo i lak před otlačením a poškrábáním. Dřevěná podlaha bývá mnohdy nahrazena v pracovní části keramickou dlažbou.

Laminátové podlahy jsou další oblíbenou podlahovou krytinou. Při jejich výběru sledujeme především to, do jakých prostor je výrobce doporučuje. Vzhledem k zatíženosti kuchyňské podlahy se zaměříme na kvalitu nášlapné vrstvy – odolnost povrchu proti otěru, poškrábání a vodě. Upřednostňujeme laminátové podlahy se zámkovým spojem, neboť jsou více odolnější proti vlhkosti než lepené typy. Některé laminátové podlahy mají izolační vrstvu, která tlumí zvuk kroků. Výběr je z rozličných dekorů a barev. Nejčastěji povrch laminátových podlah napodobuje dřevo. I laminátová podlaha se často kombinuje s keramickou dlažbou.

Další podlahová krytina používaná v kuchyňském prostoru je linoleum. Jedná se o přírodní materiál. Záladní surovina použitá při výrobě je lněný olej. Linoleum má vynikající izolační vlastnosti, je pružné, odolné a má dlouho životnost. Díky přidávaným barevným pigmentům je na trhu nabízeno v široké škále barev a v rozličných dezénech.

PVC je syntetická napodobeninua linolea. Vzhledem i vlastnostmi se oba materiály podobají. PVC i linoleum se snadno rozměrově upravují a udržují.

Podlahy z přírodního kamene jsou odolné vůči vodě, chemiláliím, otěru a tlaku. Výborně vstřebávají teplo, a proto se hodí jako podlahová krytina při použití vestavěného podlahového topení. Používá se mramor, žula, pískovec nebo břidlice. Tato podlahová krytina se nejčastěji uplatňuje ve stylových kuchyních.

Umělý kámen známý pod obchodním názvem Teraco se vyrábí smícháním rozdrceného přírodního kamene s cementem.

Tagy: podlahy do kuchyně